Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty organizowane przez AGROunię?
 
Zdecydowanie Tak
Zdecydowanie Nie
Nie odpowiada mi ich forma
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

MOSPILAN 20 SP na mszyce w buraku cukrowym

2021-07-05

Na mocy zezwolenia R/j-3/2021 z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przez MRiRW, Mospilan 20 SP uzyskał czasową rejestrację do stosowania na mszycę w buraku cukrowym.

Po pierwsze lustracja

Plantacje buraka cukrowego już od momentu kiełkowania są narażone na atak licznych szkodników. Dbałość o zdrowe rośliny jest gwarancją wysokiego plonu, a kontrolowanie upraw jest pierwszym krokiem w kierunku uzyskania czystego zysku. Jednak co robić, gdy już rozpozna się szkodnika na swoim polu? Istotną rolę odgrywa wówczas szybka reakcja na problem.

Wielkie szkody niewielkiego szkodnika

W przypadku silnego nalotu szkodnika konieczne jest wykonanie zabiegu chemicznego. Jednym z najbardziej kłopotliwych agrofagów występujących w buraku cukrowym są mszyce. Powodują one skędzierzawienie, żółknięcia i zahamowania wzrostu roślin, a także silnie uszkadzają liście. Ponadto, stanowią ogromne zagrożenie dla plonu ze względu na wirusy mozaiki oraz żółtaczki łodygowej i nekrotycznej przenoszone podczas żerowania. W czerwcu, producenci buraka cukrowego z wielu rejonów Polski mogą spodziewać się pojawienia się pierwszych mszyc na plantacjach.

Nie ma miejsca na mszyce

Szkody w uprawie buraka cukrowego spowodowane przez mszyce mogą znacząco obniżyć plon. Problem narasta wraz z ociepleniem klimatycznym – mszyca jest bowiem szkodnikiem cieopłolubnym. Tymczasem możliwości ochrony plantacji buraka środkami ochrony roślin są bardzo ograniczone, dlatego czasowa rejestracja insektycydu Mospilan 20 SP nabiera szczególnego znaczenia. Zezwolenie MRiRW umożliwia stosowanie insektycydu Mospilan 20 SP w buraku cukrowym w okresie od dnia 31.05.2021 r. do dnia 15.08.2021 r. Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych szkodników – od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha.

Udany sezon dla plantatorów buraka cukrowego

Walka z mszycą w buraku cukrowym to ważny element ochrony upraw, który może zaważyć na wysokości plonów. Możliwość stosowania insektycydu Mospilan 20 SP odegra w tym sezonie niezwykle ważną rolę, o czym mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.: – Mospilan 20 SP zajmuje w naszej ofercie szczególne miejsce. Teraz wśród jego, już i tak licznych, zalet możemy także wymienić możliwość zastosowania na mszycę w buraku cukrowym. W związku z tym również plantatorzy buraka cukrowego będą mogli w tym sezonie poznać zalety tego insektycydu. Wierzymy, że niezawodna substancja czynna oraz wygodna forma stosowania okażą się niemałym wsparciem w tegorocznych zabiegach ochrony wykonywanych na plantacjach buraka.  


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat