Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty organizowane przez AGROunię?
 
Zdecydowanie Tak
Zdecydowanie Nie
Nie odpowiada mi ich forma
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

MOSPILAN 20 SP na mszyce w buraku cukrowym

2021-06-23

Teraz znany i ceniony insektycyd będzie pomocny także dla plantatorów buraka cukrowego. Na mocy zezwolenia z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przez MRiRW, preparat MOSPILAN 20 SP uzyskał czasową rejestrację do stosowania na mszycę w buraku cukrowym.

Po pierwsze lustracja

Plantacje buraka cukrowego już od momentu kiełkowania są narażone na atak licznych szkodników. Dbałość o zdrowe rośliny jest gwarancją wysokiego plonu, a kontrolowanie upraw jest pierwszym krokiem w kierunku uzyskania czystego zysku. Jednak co robić, gdy już rozpozna się szkodnika na swoim polu? Istotną rolę odgrywa wówczas szybka reakcja na problem.

Wielkie szkody niewielkiego szkodnika

W przypadku silnego nalotu szkodnika konieczne jest wykonanie zabiegu chemicznego. Jednym z najbardziej kłopotliwych agrofagów występujących w buraku cukrowym są mszyce. Powodują one skędzierzawienie, żółknięcia i zahamowania wzrostu roślin, a także silnie uszkadzają liście. Ponadto, stanowią ogromne zagrożenie dla plonu ze względu na wirusy mozaiki oraz żółtaczki łodygowej i nekrotycznej przenoszone podczas żerowania. W czerwcu, producenci buraka cukrowego z wielu rejonów Polski mogą spodziewać się pojawienia się pierwszych mszyc na plantacjach.

Nie ma miejsca na mszyce

Szkody w uprawie buraka cukrowego spowodowane przez mszyce mogą znacząco obniżyć plon. Problem narasta wraz z ociepleniem klimatycznym – mszyca jest bowiem szkodnikiem cieopłolubnym. Tymczasem możliwości ochrony plantacji buraka środkami ochrony roślin są bardzo ograniczone, dlatego czasowa rejestracja insektycydu MOSPILAN 20 SP nabiera szczególnego znaczenia. Zezwolenie MRiRW nr R/j-3/2021 z dnia 27.05.2021 r., wydane na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, umożliwia stosowanie insektycydu MOSPILAN 20 SP w buraku cukrowym w okresie od dnia 31.05.2021 r. do dnia 15.08.2021 r. Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych szkodników – od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha.

Udany sezon dla plantatorów buraka cukrowego

Walka z mszycą w buraku cukrowym to ważny element ochrony upraw, który może zaważyć na wysokości plonów. Możliwość stosowania insektycydu MOSPILAN 20 SP odegra w tym sezonie niezwykle ważną rolę, o czym mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.: – MOSPILAN 20 SP zajmuje w naszej ofercie szczególne miejsce. Teraz wśród jego, już i tak licznych, zalet możemy także wymienić możliwość zastosowania na mszycę w buraku cukrowym. W związku z tym również plantatorzy buraka cukrowego będą mogli w tym sezonie poznać zalety tego insektycydu. Wierzymy, że niezawodna substancja czynna oraz wygodna forma stosowania okażą się niemałym wsparciem w tegorocznych zabiegach ochrony wykonywanych na plantacjach buraka.  


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat