Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Co z odbiorem odpadów z folii, siatki i sznurka?

2018-08-21

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra środowiska z wnioskiem o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych, które ułatwią rolnikom pozbywanie się odpadów z folii, siatki i sznurka. Przyczyną interwencji jest narastający problem związany z ich odbiorem. Zdaniem KRiR należy rozważyć stworzenie miejsc, w których takie odpady byłyby przyjmowane lub nałożyć na producentów obowiązek ich odbierania od rolników.
Największe trudności dotyczą czarnej folii, której nie chcą odbierać firmy przetwarzające odpady. Dodatkowym obciążeniem dla rolników jest wprowadzanie odpłatności za przekazanie folii do utylizacji. Do niedawna przy większej partii plastikowych odpadów to firmy utylizacyjne płaciły za możliwość ich odbioru. Zdaniem firm przetwarzających odpady, przyczyną zmian jest załamanie się sprzedaży poprzerobowych granulatów tworzyw sztucznych na rynek chiński.
Branża zajmująca się recyklingiem nie powinna tracić zainteresowania zagospodarowywaniem odpadów z tworzyw sztucznych z powodu konieczności ich okresowego przetrzymywania. Natomiast pozostawienie problemu bez rozpatrzenia może się przyczynić do obniżenia poziomu segregacji odpadów, zaśmiecania środowiska obszarów wiejskich i powstawania nielegalnych wysypisk.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat


Advertisement