Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy ogrodzenie na naszej wschodniej granicy pomoże w zwalczaniu ASF?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Text
Artykuł z numeru: 8/2009
Tania i pożyteczna

Uprawa gorczycy białej w międzyplonie jest doskonałym środkiem zaradczym na niekorzystne zmiany w środowisku glebowym, będące skutkiem dużego udziału zbóż i uproszczeń zmianowań.


Siewu gorczycy w międzyplonie nie należy przyspieszać, gdyż może zakwitnąć jesienią, co obniży jakość zielonki i mulczu.
Zdjęcie: Panek

Do uprawy w międzyplonie ścierniskowym nadaje się wiele roślin. Jednak najczęściej rolnicy wysiewają gorczycę białą. Ryzyko ekonomiczne z powodu nieudania się międzyplonu w przypadku tej rośliny jest stosunkowo małe. Decyduje o tym niski koszt nasion i duża odporność tej rośliny na niekorzystne warunki środowiskowe.
Gorczyca ma małe wymagania cieplne, rośnie szybko i należy do tych roślin, które można wysiewać najpóźniej, co przy braku przedplonów wcześnie schodzących z pola czyni ją najpopularniejszym międzyplonem. Może być wykorzystana jako tania pasza w żywieniu zwierząt albo przyorana jako zielony nawóz. W ostatnich latach rozpowszechnia się też jej uprawa na mulcz pod uprawę buraków.

Korzystnie wpływa na glebę

We współczesnym rolnictwie należy przyjąć zasadę, że jeśli po zbiorze zbóż czy innych roślin dostatecznie wcześnie schodzących z pola przychodzą rośliny jare, pole powinno być obsiane międzyplonem. Taka strategia przynosi wiele korzyści: produkcyjnych, ekonomicznych, a zwłaszcza ekologicznych.

Więcej na łamach Nowoczesnej Uprawy – sierpień 2009

dr Piotr Toboła
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone