Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Artykuł z numeru: 6/2020

Drony i satelity monitorują uprawy

 Producenci rolni od lat lustrują swoje uprawy, tak by w razie potrzeby zasilić rośliny w niezbędne składniki pokarmowe, ochronić przed agrofagami, a także oszacować plon, zwłaszcza pod koniec wegetacji. Teraz pomagają im w tym satelity i drony.
 
 

Dron DJI Phantom 4, jako przykład wielowirnikowca, który można wykorzystać do automatycznego wykonania zdjęć upraw.    

Zdjęcie: Gozdowski 

Ponieważ rolnik nie jest w stanie dotrzeć w krótkim czasie do całej uprawy, jej stan ocenia tylko na podstawie wybranych na polu miejsc. Zdecydowanie pełniejszy obraz może uzyskać, analizując zdjęcia wykonane z satelitów lub dronów i na ich podstawie ocenić obszary, w których rośliny rozwijają się słabiej, a gdzie indziej lepiej. Zdjęcia satelitarne są ogólne, natomiast z dronów pozwalają na bardzo szczegółową ocenę stanu upraw. Każde z nich ma pewne wady i zalety. Ich porównanie przedstawiono w tabeli.

 
Zdjęcia satelitarne

W ostatnich latach zwiększyła się dostępność zdjęć satelitarnych, które mogą być wykorzystywane między innymi do monitorowania upraw w skali pojedynczych pól. Ponieważ zdjęcia satelitarne o największej rozdzielczości są drogie, to na potrzeby rolnicze wykorzystuje się najczęściej te o mniejszej rozdzielczości, które są bezpłatne.

 
dr hab. Dariusz Gozdowski

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

w Warszawie

 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat