Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: 2/2020

Pogoda sprzyja chwastom

Nawet na plantacjach odchwaszczanych jesienią mogły się pojawić chwasty z nowych wschodów, które mają dogodne warunki do rozwoju.
Zdjęcie: Dreczka

Prawie cała powierzchnia upraw zbóż ozimych w naszym kraju dotrwała do nowego roku bez większych mrozów. Jednak długa i ciepła jesień stworzyła też wspaniałe warunki do rozwoju chwastów zimujących.

Nawet pomimo wykonanych jesiennych zabiegów odchwaszczania na wielu plantacjach niezbędne będą korekty. Na części pól konieczne będzie zwalczanie miotły zbożowej i wyczyńca polnego. Inne będą zagrożone jedynie gatunkami dwuliściennymi. Niemniej wiele pól będzie wymagało zniszczenia obu tych grup chwastów. Na szczęście szeroka paleta dostępnych kombinacji herbicydowych pozwala na ograniczenie każdego z wariantów zachwaszczenia (tabela).
 
Miotła zawsze groźna

Wiosną na polach można się spodziewać miotły zbożowej, która przetrzymała jesienne zabiegi. Z pewnością będzie też wiele egzemplarzy, które są dopiero w trakcie wschodów (pozwala na to ciepła zima) albo wkrótce wzejdą. Najgroźniejsze będą te, które przetrwały zimę. Tak czy inaczej, zwalczać należy wszystkie!

 
Adam Paradowski
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat