Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: 9/2018

Zwalcz suchą zgniliznę

Niepokojący jest fakt, że rolnicy zwalczający w rzepaku suchą zgniliznę kapustnych mają do dyspozycji środki wykazujące tylko dwa mechanizmy działania na komórki patogena.


Jesienny rozwój suchej zgnilizny kapustnych może doprowadzić do utraty sporej powierzchni aparatu asymilacyjnego. 

Zdjęcie: Jajor
 
Rzepak ozimy to ważna roślina, która jest chętnie uprawiana przez rolników. Dobór odmian jest bardzo duży, bo hodowcy ciągle pracują nad tym, aby uzyskać wysokoplenne i wiernie plonujące kreacje. Rzepak może plonować na bardzo wysokim poziomie, ale uzyskanie 40-50 dt/ha wcale nie jest łatwe, chociaż wyniki COBORU i niektórych gospodarstw pokazują, że jest to możliwe.
 
Przyroda ma głos
Jednym z powodów niższego plonowania w produkcji niż w badaniach rejestracyjnych lub PDO są warunki przyrodnicze, w jakich rzepak jest uprawiany. Nazywa się to reakcją genotypowo-środowiskową. Składa się na nią wiele czynników otoczenia, np. gleba, pogoda, płodozmian oraz uwarunkowania genetyczne odmiany (szybki jesienny rozwój, głęboki system korzeniowy, duża masa liści, zdolność przezimowania czy odporność na porażenie przez patogeny powodujące choroby).

prof. Marek Korbas
dr Ewa Jajor
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat