Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Artykuł z numeru: nr 6/2018
Omacnicy coraz więcej
 

Omacnicę prosowiankę zwalcza się w sposób bezpośredni w różnych terminach, w zależności od stadium rozwojowego, z którym rolnik chce walczyć.

Pułapka świetlna 400 Wat do odłowu motyli.           
Zdjęcie: Bereś 

Kukurydza w okresie wegetacji może być uszkadzana przez przynajmniej kilka ważnych gospodarczo gatunków szkodników. Jednak od ponad 60 lat najgroźniejszym z nich jest omacnica prosowianka. Od 2009 r. występuje ona w całym kraju. Najliczniej gatunek ten obserwuje się w południowej Polsce oraz częściowo w centralnej. Gąsienice tego motyla spotyka się na roślinach od czerwca do listopada (tabela 1.).

Żeruje na wielu roślinach

Omacnica prosowianka jest polifagiem, a więc gatunkiem o szerokim spektrum roślin żywicielskich. Obok kukurydzy w naszym kraju może się rozwijać także na prosie, chmielu, sorgo, papryce, rabarbarze, szpinaku, buraku cukrowym, winorośli, jabłoniach oraz na roślinach dziko rosnących, np. bylicy, komosie, rdeście czy pokrzywie. Nowym zagrożeniem jest pojaw tego gatunku na malinach. Lokalnie uszkadza już do kilku procent roślin na plantacjach. Aktualnie trwają prace badawcze nad poznaniem pełnego składu roślin żywicielskich. W USA doliczono się już ponad 230 gatunków.

 
dr hab. Paweł K. Bereś

Instytut Ochrony Roślin – PIB, Terenowa Stacja Doświadczalna w Rzeszowie

 
dr Grzegorz Pruszyński
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat