Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Twoje gospodarstwo poniosło straty z powodu suszy?
 
Tak, powyżej 70 proc.
Tak, poniżej 70 proc.
Nie


Artykuł z numeru: nr 5/2018
 Czyste buraki po wschodach
 

Zarejestrowano już ok. 120 produktów do odchwaszczania buraków cukrowych i prawie nic nowego. Mnożą się nazwy handlowe środków chwastobójczych, a nowych substancji aktywnych jak na lekarstwo.

 
 

Chemiczne odchwaszczanie plantacji buraka cukrowego zasadniczo opiera się na serii zabiegów nalistnych.               

Zdjęcie: Panek

Średnio co siódmy herbicyd zalecany w buraku cukrowym zawiera taką samą substancję aktywną. Proporcje między produktami są nieco zachwiane. Istnieją środki z jedną substancją aktywną, oferowane w 26 formach handlowych (chizalofop-P-etylu), ale także pojedyncze zawierające cztery substancje, np. Betanal MaxPro 209 OD (desmedifam + etofumesat + fenmedifam + lenacyl). Rolnik w tych zawiłościach musi się odnaleźć i dokonać odpowiednich doborów.

 
Ile zabiegów robić?

Najczęściej wykonuje się trzy zabiegi. Spopularyzowana i efektywna metoda stosowania dawek dzielonych oparta jest przeważnie na takiej liczbie zabiegów powschodowych. Niekiedy można się ograniczyć do dwóch, jeżeli pierwszy zabieg powschodowy zostanie zamieniony na doglebowy. Taki wariant można zastosować podczas korzystnych warunków wilgotnościowych gleby, umożliwiających zaktywizowanie się substancji aktywnej.

 
Adam Paradowski

Instytut Ochrony Roślin – PIB
w Poznaniu

 
 
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat