Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 5/2018
Nie opóźniać odchwaszczania
 

Aktualnie do najpopularniejszych substancji aktywnych zalecanych do odchwaszczania kukurydzy należy nikosulfuron i trójketony reprezentowane przez mezotrion, sulkotrion i tembotrion.

 
 

Porównanie roślin kukurydzy z plantacji zachwaszczonej (z prawej) oraz pozbawionej konkurencji. 

Zdjęcie: Snopczyński 

Przy zaniechaniu ochrony doglebowej przed chwastami lub w sytuacji jej niepełnej skuteczności należy przystąpić do zabiegów nalistnych. Program jest dość bogaty. Jednak największy wybór jest wśród nazw handlowych preparatów. Analizując zalecenia, łatwo spostrzec, że poszczególne substancje aktywne nagminnie się powtarzają.

 
Dominują w zaleceniach

Aktualnie do najpopularniejszych substancji aktywnych należy nikosulfuron i trójketony reprezentowane przez mezotrion, sulkotrion i tembotrion (tabela 1.). Nikosulfuron to 50 preparatów o zróżnicowanej zawartości substancji aktywnej, produkowanych w kilku stałych i płynnych formulacjach. Są wśród nich preparaty macierzyste, generyki i sprowadzane w ramach importu równoległego. Rejestrowane na przestrzeni wielu lat znacznie różnią się terminami stosowania (fazami kukurydzy), dawkami oraz listą chwastów wrażliwych.

Najłatwiej to prześledzić, analizując wrażliwość perzu właściwego. Jest on zwalczany dawką 60 g/ha substancji aktywnej (nikosulfuronu). Mimo to etykiety niektórych preparatów zalecanych w tej dawce nie wymieniają go wśród wrażliwych, natomiast inne zalecane w dawce niższej uwzględniają jego zwalczanie.

Również listy wrażliwych chwastów dwuliściennych są dość zróżnicowane. Sumarycznie można przyjąć, że nikosulfuron jest skuteczny w zwalczaniu takich gatunków, jak: bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, dymnica pospolita, farbownik polny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, maruna nadmorska, przetacznik perski, przytulia czepna, psianka czarna, rdestówka powojowata, rumian polny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i wilczomlecz obrotny.

Dyskusyjna jest komosa biała, która w etykietach uwzględniana jest jako wrażliwa lub średnio wrażliwa na nikosulfuron. Pełną skuteczność w stosunku do tego gatunku można uzyskać tylko w sytuacji bardzo wyrównanych oraz jednoczesnych wschodów, tzn. jeżeli w trakcie zabiegu znajduje się w fazie liścieni maksymalnie do 4 liści właściwych.

 
Adam Paradowski

Instytut Ochrony Roślin – PIB
w Poznaniu

 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat


Advertisement