Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Artykuł z numeru: nr 3/2018
Terminy się posypią?
 

Czy siew zbóż jarych odbędzie się w zalecanych terminach agrotechnicznych? Trudno to przewidzieć, chociaż obecnie wydaje się, że mogą być opóźnienia. Zatem nasuwa się też kolejne pytanie o ich wpływ na planowanie zabiegów odchwaszczania.

Aktualny dobór herbicydów do odchwaszczania zbóż jarych umożliwia prowadzenie zabiegów aż do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45).               

Zdjęcie: Dreczka  
 

Zboża jare należą do jedynych upraw odchwaszczanych wyłącznie nalistnie. Jeżeli pogoda pozwoli na siew zbóż jarych, to w momencie ich wschodów gleba będzie prawdopodobnie na tyle przesuszona, że na pola bezproblemowo będzie mógł wjechać sprzęt opryskowy.

Tylko nalistnie

Skoro w zbożach jarych można wykonywać jedynie zabiegi nalistne, to musi być spełniony jeden warunek. W okresie od momentu szpilkowania (BBCH 11) do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) należy znaleźć wycinek czasu, kiedy liście chwastów będą suche. Wtedy będzie można wykonać zabieg jedną z blisko 150 kombinacji chwastobójczych. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim pszenicy i jęczmienia.

Pszenżyto i owies, z racji zdecydowanie mniejszego areału uprawy, cieszą się też mniejszym zainteresowaniem producentów herbicydów. Do ich odchwaszczania zalecanych jest zaledwie 30-35 preparatów. Łączne zabiegi są zalecane jedynie w formie mieszanin fabrycznych. Żaden wariant ochrony nie obejmuje oficjalnie zarejestrowanych mieszanin zbiornikowych.

Ograniczenie zabiegów nalistnych wcale nie oznacza, że terminy stosowania poszczególnych substancji aktywnych są ujednolicone. Popularny tribenuron metylu, np. Granstar 75 WG, jako pojedyncza substancja aktywna jest w zbożach jarych zarejestrowany w blisko 20 formach handlowych. Środki te są zalecane w czterech przedziałach faz rozwojowych. Poszczególne zakresy to:

·          od 2 liści do końca krzewienia (BBCH 12-29);

·          od 3 liści do 2. kolanka (BBCH 13-32);

·          od końca strzelania w źdźbło do 1. kolanka (BBCH 20-31);

·          od początku krzewienia do początku strzelania w źdźbło (BBCH 21-30).

 

Jeżeli zalecane terminy się „zsumuje”, to otrzyma się zalecenie stosowania tribenuronu metylu (jako substancji aktywnej) od 2 liści do 2. kolanka zbóż (BBCH 12-32).

Trudno o ujednolicenie

Wydawałoby się, że zdecydowanie bardziej praktyczne zalecenie powinno obejmować to „zsumowane”, czyli od minimum do maksimum. W etykietach trudno się doczekać takiego ujednolicenia. Firmy badające środki przeprowadzają doświadczenia w różnych fazach wzrostu roślin, a także temperaturze czy obecności różnych gatunków chwastów. Stąd ich wyniki są jak najbardziej prawidłowe, chociaż się różnią. Toteż rolnicy oraz doradcy powinni korzystać z analogicznych etykiet, uzyskując jak największy zbiór cech charakterystycznych dla danych substancji aktywnych.

 
Adam Paradowski

Instytut Ochrony Roślin – PIB
w Poznaniu

 
 


Komentarze
Dodaj komentarz
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat