Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Artykuł z numeru: nr 7/2017
Zasmakował w burakach
 

Szarek komośnik to nowy szkodnik buraka. Chrząszcz ten ze względu na stosunkowo duży rozmiar może w ciągu kilku godzin poczynić znaczne straty.

 Chrząszcze szarka komośnika rozpoczynają żerowanie zazwyczaj od blaszki liściowej.
Zdjęcie: Klejdysz 

Szarek komośnik to owad o szerokim zasięgu występowania, obejmującym niemal całą Eurazję. Znany jest od Hiszpanii po Chiny. W Europie Zachodniej nie stanowi jednak dużego problemu w uprawie buraka cukrowego. Natomiast o ogromnych stratach na plantacjach donoszono już ponad 100 lat temu z terytorium południowo-zachodniej Rosji oraz Ukrainy. Stąd pojawienie się tego szkodnika w Polsce było tylko kwestią czasu, bo jest on znany już w większości krajów ościennych.

 
Specjalista od buraka

Szarek komośnik jest wyspecjalizowanym szkodnikiem buraka. Żeruje na roślinach buraka cukrowego, ale również na buraku pastewnym i ćwikłowym. Wczesną wiosną, gdy nie ma jeszcze wysianych buraków, gatunek może żerować na niektórych chwastach, np. komosa i ostrożeń. Należy go się spodziewać od strony zeszłorocznych pól buraczanych. Plantacje buraka zasiedla od jej brzegów graniczących z miedzami, drogami lub innymi użytkami.

 
dr Grzegorz Pruszyński
dr Tomasz Klejdysz

Instytut Ochrony Roślin – PIB
w Poznaniu

 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat