Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy ogrodzenie na naszej wschodniej granicy pomoże w zwalczaniu ASF?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Text
Artykuł z numeru: nr 6/2017
Warto podsiewać
 

Podsiewanie łąk i pastwisk jest o 50-70% tańsze niż orka darni i ponowny zasiew. Zabieg ten wykonany wiosną lub latem będzie efektywny, jeżeli nie zabraknie wilgoci w glebie.

 
 
Specjalistyczny siewnik do podsiewu użytków zielonych umożliwia wprowadzenie nasion do gleby przy minimalnej ingerencji w pierwotną ruń.  Zdjęcia: Dreczka, Stuczyńska 

Renowację użytku zielonego powinna poprzedzić analiza jego stanu – ile chwastów oraz wartościowych traw i roślin motylkowatych znajduje się w runi. Jeżeli niepożądane gatunki traw i chwastów utrzymują się w nadmiarze i w porównaniu do poprzednich lat wykazują wzrastający udział, należy przeanalizować główne przyczyny degradacji użytku. Mogą one wynikać z niekorzystnych warunków siedliskowych, niewłaściwego nawożenia lub innych zabiegów uprawowych.

 
To naturalny proces

Stara łąka lub pastwisko dawno zagospodarowane podlegają sukcesywnej degradacji, np. w warunkach wilgotnych i mokrych gleb są one często zbiorowiskami ziołowo-trawiastymi z domieszką turzyc i śmiałka darniowego. Jeśli mają równą powierzchnię, to wskazana jest próba ich renowacji przez odpowiednie nawożenie mineralne i częstsze koszenie. Wtedy ustępują zarówno turzyce rozłogowe, jak i śmiałek darniowy. Aby uzyskać szybki efekt poprawy wyrażający się zwiększeniem udziału traw wysokich w runi i roślin motylkowatych stosuje się odpowiednio dobraną mieszankę.

 
prof. Piotr Julian Domański
dr Elżbieta Stuczyńska
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych 
w Słupi Wielkiej
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone