Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnieAgroenergetyka


Sonda
Dla jakich gospodarstw rolnych ubiegły rok był najlepszy?
 
produkujących mleko
produkujących trzodę
produkujących bydło mięsne
produkujących owce
produkujących zboża
produkujących kukurydzę
produkujących buraki cukrowe
produkujących ziemniaki
produkujących rzepak
produkujących warzywa lub owoce


Text
Artykuł z numeru: 4/2011
Odchwaszczanie buraka "po staremu"
 
Wśród propozycji chemicznego odchwaszczania buraka cukrowego pojawiają się nowe nazwy, ale nowych substancji aktywnych od wielu lat nie ma.
 
Głównym celem dla herbicydów w burakach są: komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, rdesty, rumian polny, rumianek pospolity, szarłat szorstki i samosiewy rzepaku. Zdjęcie: Dreczka
 
Chemiczna ochrona buraka cukrowego przed zachwaszczeniem zatrzymała się w miejscu. Taki przestój można by uznać za mało istotny, ale niestety trwa on blisko 20 lat. Do zachodzących zmian można zaliczyć falę generyków, czyli pojawienie się na rynku znanych substancji aktywnych, które przestał chronić patent. Wcześniej generyki wchodziły na rynek sukcesywnie, ponieważ procedury rejestracyjne wymagały przeprowadzenia odpowiednich badań polowych i dostarczenia stosownej dokumentacji.
 
Import równoległy kwitnie
 
Obecnie preparaty pojawiają się lawinowo w ramach importu równoległego. Po załatwieniu spraw „administracyjnych” są sprowadzane z wielu krajów Unii Europejskiej. Często dokonuje się zmian formulacji. Innym kierunkiem jest produkcja herbicydów o różnym składzie i proporcjach substancji aktywnych. Wszystkich tych zmian dokonuje się w ramach dziewięciu substancji aktywnych zwalczających chwasty dwuliścienne.
 
Adam Paradowski
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
 
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone