Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy ogrodzenie na naszej wschodniej granicy pomoże w zwalczaniu ASF?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Text
Artykuł z numeru: 4/2011
Odchwaszczanie buraka "po staremu"
 
Wśród propozycji chemicznego odchwaszczania buraka cukrowego pojawiają się nowe nazwy, ale nowych substancji aktywnych od wielu lat nie ma.
 
Głównym celem dla herbicydów w burakach są: komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, rdesty, rumian polny, rumianek pospolity, szarłat szorstki i samosiewy rzepaku. Zdjęcie: Dreczka
 
Chemiczna ochrona buraka cukrowego przed zachwaszczeniem zatrzymała się w miejscu. Taki przestój można by uznać za mało istotny, ale niestety trwa on blisko 20 lat. Do zachodzących zmian można zaliczyć falę generyków, czyli pojawienie się na rynku znanych substancji aktywnych, które przestał chronić patent. Wcześniej generyki wchodziły na rynek sukcesywnie, ponieważ procedury rejestracyjne wymagały przeprowadzenia odpowiednich badań polowych i dostarczenia stosownej dokumentacji.
 
Import równoległy kwitnie
 
Obecnie preparaty pojawiają się lawinowo w ramach importu równoległego. Po załatwieniu spraw „administracyjnych” są sprowadzane z wielu krajów Unii Europejskiej. Często dokonuje się zmian formulacji. Innym kierunkiem jest produkcja herbicydów o różnym składzie i proporcjach substancji aktywnych. Wszystkich tych zmian dokonuje się w ramach dziewięciu substancji aktywnych zwalczających chwasty dwuliścienne.
 
Adam Paradowski
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
 
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone